Már a római császárok is fogyasztottak fagylalthoz hasonló, hóval vegyített gyümölcslé különlegességeket, de a 17-18. században forrott ki igazán a mai formában élvezhető jeges édesség. Ahogy forrósodnak a napok, úgy köszönt be a fagylaltszezon, és egyre inkább vágyunk ezekre a hűsítő íz bombákra. Persze csokoládé vagy eper fagyi is remek frissítő egy tikkasztó nyári délutánon, de manapság már olyan íz költeményekkel találkozhatunk, melyek a legvadabb elképzeléseinket is felülmúlják. Nézzünk szét a földgolyón, hogy milyen jeges finomságokkal kényeztetik magukat a világ kultúrái.
Kulfi
Az indiai szubkontinensről gyökeredzik a ’kulfi’ névre hallgató fagyasztott desszert. Már a Mogul Birodalom idején nagy népszerűsége volt a sűrített tejjel készített édességeknek. Később az édes krémet egy kis fém edénybe öntötték, és jégbe eresztve megszületett az indiai jégkrém különlegesség, a kulfi, melynek legnépszerűbb változatai a pisztáciás, mandulás és a kardamonos fagylalt.
Dondurma
Törökország nyalánksága, a ’dondurma’ törökül egyszerűen fagylaltot jelent, mégsem egyezik teljesen az európai sztenderd fagylalttal. A dondurma állaga olyannyira tömör és ruganyos, hogy az utcai kereskedők készítés közben látványosan bűvészkednek vele, a fagylalt tészta módjára bárhogyan formázható. A kecsketejből, vadorchidea hagymájából, és a masztixnak hívott, pisztáciafa kérgéből nyert, édes gyantával előállított nyalánkságot az összetevők korlátozott mennyisége miatt tilos exportálni az országból.
Sorbetes
A Fülöp-szigetek egyedi fagylaltja a ’sorbetes’, mely készítésének alapvető hozzávalói a kókusztej és manióka liszt. A ’piszkos fagylalt’ becenév ragadt a jeges desszertre, ugyanis az utcai árusoktól juthatunk hozzá, melyet egy kétkerekű, kézzel húzható, fából összetákolt fagylaltos kocsival szolgálnak fel. Szokás sokszor zsömlébe csomagolva tálalni, a helyiek pedig a mangós, sajtos, vagy jam gyógynövényes változatokra esküsznek.
Akutaq
Alaszkában hagyományos eledelnek számít, az eszkimófagylaltként is emlegetett 'akutaq'. Az ottani körülmények között magától értetődő, hogy a fagylaltnak sem árt, ha tartalmaz némi állati származékot. Ilyenek a fóka és jávorszarvas húsa vagy zsírja, melyeket előszeretettel keverik fagylaltjaikba. Vonzóbb választás lehet az áfonyás, vagy lazacos desszert kreálmány is, melyek a mai napig gyakorta szerepelnek az északiak étlapján.
Gelato
Noha a ’gelato’ szó hallatán egyből a megszokott olasz kultúrájú fagylaltra asszociálunk, a kifejezés mögött mégis egy teljesen autentikus recept húzódik. Az olasz fagylalt több tejjel, kevesebb krémmel készül, tojást szinte alig, vagy nem is használ fel. Eredményül egy lágy és simább állagot kölcsönöz a fagylaltnak, méltó Olaszország fagylalttradícióinak őrzésére.
Mochi
A ’mochi jégkrémet’ az amerikai fagylalt, és a mochi keresztezésével hozták létre. A japánok a jégkrémet is saját képükre formálták, a titkos összetevő a rizs, melyet tésztává döngölve öntik kisebb formákba, majd a kapott ragacsos tésztát megfőzik, és végül jegesre hűtik.
Halva
A 'halva' Izrael egyik tradicionális édessége, melyből természetesen fagylalt is készül. A halva mellett, szezámpasztával, cukorral és tojással vegyül a halva jégkrém, ízlés szerint pisztáciával és különböző szirupokkal is meg lehet spékelni.
Spaghettieis
A német ’spaghettieis’ a pontos képmása az olasz spagettiknak. Persze csak esztétikailag. A paradicsom szósz helyére eperöntet kerül, a parmezán sajtot a kókuszreszelék imitálja, a tészta pedig maga a fagylalt. A fagylalt trend a 60-as években robbant be a köztudatba Dario Fontanella által, és néhány év alatt óriási népszerűségre tett szert.