Megérkeztek a 2013-ra válaszható új adózási módok. Blog cikkünkben részletesen leírjuk a változásokat.
2012. október 1-jén fogadták el a Kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvényt, melyet 15-én hirdettek ki. Mindkét adóra a bejelentést december 1-jétől 20-ig lehet megtenni, ha valaki elkésik vele, akkor jogvesztő hatályú.
1) Kisadózó vállalkozások tételes adója = KATA
-Választhatja: egyéni vállalkozó, bt, két, egyéni cég
-Nem választhatja:
-Akkor választhatja, ha legalább egy kisadózót bejelent a vállalkozásba.
Bejelentett kisadózó lehet:
A kisadózó jövedelmének minősüla bevétel 60%-a. Tehát 6 millió bevétel után fizet 600 e adót, és közel 5.400 e forint legalizált jövedelme keletkezik.
Ebben az adózásban is lehetáfa alanyi adómentességetválasztani 6 millió bevételi értékhatárig. A bevétel akkor keletkezik, ha az pénzügyileg be is folyt. Ha év közben kezd, akkor a bevételi korlátot is arányosítani kell. (ezért érdemes január első napjaiban az okmányirodában megjelenni az egyéni vállalkozást kiváltani.) Ha van alkalmazottja, akkor ő utána mindent – amit eddig is kellett – fizetni kell.
A tételes adótminden hónap 12-ig kell fizetni (a januárit febr. 12-ig, stb.), és évente egyszer – február 25ig – kell egy bevallást benyújtani az éves bevételről. Ha van olyan ügyfele, aki felé több mint 1 millió Ft bevételt számlázott ki, akkor erről részletes adatot kell szolgáltatnia.
Nem kell megfizetni az adóttáppénz alatt, illetve szüneteltetés esetén.
Helyi iparűzési adó:
Választhatja
Aki ezt az adót választja az mentesül a következő adók fizetése alól:
Ha valaki megszűnteti az adóalanyiságot, akkor 30 napon belül be kell vallania a bevételeit.
Könyvelés szempontjából:
Munkaviszonytól való elhatárolás:
Mikor nem minősül bújtatott munkaviszonynak? (az alábbiak közül, ha 2 teljesül, akkor nem):
Ha bt választjaezt az adózási módot, akkor az eddig felhalmozott eredményt osztalék formájában 3 év alatt egyenlő részletben ki kell vennie, és az adót befizetnie. (ez 16 % szja, és 14% eho, Max 450e FT)
Ha a kisadózónak a tartozása 100 e forintot meghaladja, akkor kiesik ezen adózási módból!
Bármelyik cég csak az éves bevételének 5 %-ig számolhat el kisadózóktól kapott számlát, e felett a társasági adóalapot növelni kell (tehát ennek az adóvonzata 10%)
2) Kisvállalati adó
Választhatja: egyéni cég, kkt, bt, kft, zrt, ügyvédi iroda
Feltételei:
Fontos: a számításoknál a kapcsolt vállalkozásokat együttesen kell figyelni!!!! A beszámolót csak forintban készítheti el. A bejelentkezést követően 15 napon belül a Nav levélben értesít bennünket, hogy elfogadta a bejelentkezést.
Kiseik az adózás alól, aki túllépi az értékhatárokat, számla vagy nyugtaadási kötelezettségét elmulasztotta, be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat.
Az adó alapja két részből tevődik össze:
Az adó alapja a fent említett két szám összege +/- módosító tételek.
Ha az adóalap negatív, akkor a következő 10 év alatt egyenlő részletben ezzel a tétellel csökkentheti a következő adóalapját. Az adóalap számításakor nem kell figyelembe venni azokat a bevételeket, és költségeket, melyeket előző évben számoltunk el, de pénzügyileg csak 2013-ban lesznek realizálva. Ez nem vonatkozik a 2011 illetve az előtti tételekre. Tehát ha egy vevőnk 2011-es számlát 2013-ban fog kifizetni, akkor azt ismét le kell adózni L
Az adó mértéke 16%
Nem kell a következő adókat fizetni:
Előleget minden hónap 12-ig kell fizetni, amit be is kell vallani
Az előleget két módon lehet megállapítani:
Helyi iparűzési adó kiszámításának lehetőségei:
GONDOLATOK:
Kinek nem jó ez:
Kapcsolt vállalkozásnak minősül:
A Ptk. szerint közeli hozzátartozóknak minősülnek a házastárs, a bejegyzett élettárs, az egyenes ágbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és neveltgyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér; hozzátartozó továbbá: az élettárs, az egyenes ágbeli rokon házastársa, bejegyzett élettársa, a jegyes, a házastárs, a bejegyzett élettárs egyenes ágbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa, bejegyzett élettársa
Tehát ha anyunak, apunak, gyerekeknek van cégük, akkor azok adatait össze kell adni!
Összegezve azt gondolom, hogy nagyon szépnek hangzik először ez az adó, de ha konkrét esetet számítunk, akkor valószínű nem nagyon lesz kedvező hatással a tulajdonosokra….
Egyéb módosítások
Tervezett munkáltatói járulékkedvezmények 2013 január 1-től:
1. 25 év alattiak és 55 év felettiek foglalkoztatása után 50%-os munkáltatói járulékkedvezmény. Vagyis a jelenlegi 28,5% szociális hozzájárulási adóból+szakképzési hozzájárulásból 14,5% a kedvezmény, de legfeljebb 100 ezer forintos bruttó munkabérig (ennél magasabb bér esetén, csak 100 ezer forintig érvényes, és a fölötte eső részre nem jár kedvezmény).
2. 25 év alatti álláskereső után, aki legfeljebb 180 nap munkaviszonnyal rendelkezik a foglalkoztatás első két évében a járulékkedvezmény legfeljebb 100 ezer forint 27%-a, a harmadik évben a kedvezmény 14,5%.
3. Tartósan álláskereső foglalkoztatása esetén az első két évben a járulékkedvezmény legfeljebb 100 ezer forint 27%-a, a harmadik évben a kedvezmény 14,5%. Tartósan álláskeresőnek számít, aki legalább 6 hónapig álláskeresőként regisztrált volt.
4. gyed/gyes-ről visszatérő foglalkoztatása után az első két évben a kedvezmény legfeljebb 100 ezer forint 27%-a, a harmadik évben 14,5%.
5. FEOR-8: a szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak után a járulékkedvezmény legfeljebb 100 ezer forintos bér 14,5%-a.
Alapvetően, a teljesség igénye nélkül ide tartozhatnak: a takarítók, portások, mosodások, autómosók, hulladékgyűjtők, hulladékválogatók, árukezelők, rakodók, konyhai kisegítők, parkoló őrök, futárok, csomagolók, utcaseprők, egyszerű ipari-mezőgazdaság- erdészeti-halászati foglalkozásúak, és ide tartoznak az árufeltöltők/polcfeltöltők és a gyorséttermi eladók is.
2013-tól választható a pénzforgalmi szemléletű ÁFA fizetés
Nem kell áfát fizetni az olyan számla után, amit kiállítottunk, de a pénz nem jött be. Ez a lehetőség 2013-tól adott az 500 ezer euro (KB 142 Mill Ft) árbevétel alatti vállalkozásoknak. Az árbevételbe az eladott tárgyi eszközöket nem kell beszámítani.
Ez azt jelenti, hogy nem a leszámlázott tételek, hanem a befolyó pénzek alapján kell az áfát befizetni. Ezt választani kell, csak kisvállalkozók választhatják. Minden év december végével megszűnik ez a státusz, és újra kell választani a következő évre.
Ha a vállalkozás pénzforgalmi elszámolást használ, akkor ezt a kiadott számláin is fel kell tűntetni. Rá kell írni „ŰA számla kiállítója az áfa-ról szóló törvény pénzforgalmi elszámolásról szóló XIII/a fejezetében meghatározott szabályokat alkalmazza.”
Ekkor a vállalkozásnak akkor kell befizetnie a kiadott számla utáni áfát, ha azt a vevő megfizette. Ugyanígy működik beszerzéseknél is, a szállítóknak kifizetett számlák áfa tartalmát legkorábban akkor tudják visszaigényelni, ha a számlát kifizette.
Nem korlátozzák a kasszában tartható kp mennyiséget
Eddig meghatározták, hogy a házipénztárban maximálisan az előző év bevételének 10%-a lehetett (vagy 500 e Ft). Ezt a jogszabályt 2013. január 1-től teljesen eltörölték, és semmilyen módon nem korlátozzák a kp mennyiséget
Készpénzes fizetésekre vonatkozó megszorítások
2013. január 1-től lévő szabály: 5 millió forintig lehet készpénzben fizetni, fölötte mindenképpen utalni kell. A törvény nem engedi, hogy kisebb részekre daraboljanak számlákat csak azért, hogy kp-Ben lehessen fizetni. Az 5 milliós határt havonta kell számolni, és az összetartozó szerződéseket nem lehet szétválasztani.
Most van egy törvényjavaslat a Parlament előtt: az 5 milliós értékhatárt másfél millió forintra szeretnék módosítani. A szigorítás egyik fő oka, hogy ezek a pénzmozgások is kerüljenek be a pénzügyi tranzakciós adó hatálya alá.
Mikor lesz fiktív (valótlan) egy számla
A következőképpen csökkentheti a vállalkozó annak esélyét, hogy a Nav egy számlára azt mondja, hogy fiktív:
Minél több az igazoló dokumentum, annál nehezebb azt mondani, hogy az ügylet meg sem történt.
Meddig kell megőrizni az iratokat?
A NAV revizoroknak kiemelt ellenőrzési feladata annak vizsgálata is, hogy az adózó teljesíti-e a megőrzési kötelezettségét. A törvény két szabályban rögzíti a megőrzési kötelezettséget:
Összefoglalva tehát a 2004-es év adatait az adóhatóság már nem vizsgálja, nem ellenőrzi, de bírságot szabhat ki, ha nincsenek meg az ebből az időszakból származó számlák.