Jogállás a NAV:-tól
Az alábbi kérdést tettük fel:
Ételházhozszállítás esetén jogszabály szerint abban az esetben járunk el helyesen, ha a megrendelőnek a termék átadásakor és fizetéskor adunk nyugtát, melyen a fizetési eszköz (készpénz, bankkártya, SZÉP kártya) is szerepel.
Ez a gyakorlatban akadályba ütközik.
A nyugta kiállítására a rendszeresített és NAV rendszerébe bekötött pénztárgép az üzletben üzemeltetett. A kiszállítást végző futárok nincsenek felkészülve nyugta elkészítésére (személyes felkészültségük, képességük, technikai eszköz hiánya miatt). A kiszállítás megkezdésekor a nyugtát csak a vásárló előzetes nyilatkozata alapján tudják az üzletben kiállítani.
A megrendelő a megrendelés során ugyan megadja, hogy milyen fizetési eszközzel (készpénz, bankkártya, SZÉP kártya) kíván fizetni, de a fizetés során meggondolja magát és más módon történik a termék kifizetése.
A fentiek alapján a következő problémák merülnek fel:
Mi a helyes eljárás a fenti hibák elkerülésének érdekében?
A NAV válasza:
A levelében foglalt első esetben a házhozszállítással rendelt ételek értékesítésének bizonylatolásával kapcsolatban fogalmazott meg kérdéseket.
A pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet (a továbbiakban: Pénztárgép rendelet) 49/A. § (2) bekezdése szerint a pénztároló eszközben levő pénzkészletnek összeg és összetétel szerint meg kell egyeznie a pénztárgépen bizonylatolt értékesítések és egyéb pénzmozgások egyenlegével, kivéve, ha az eltérést az üzemeltető működési sajátosságai okozzák és az eltérés mértéke e működési sajátosságokhoz igazodik.
A pénztárgép által rögzített bizonylatokon szereplő és a hozzá rendelet pénztároló eszközben lévő pénzkészlet közti, „úton lévő tételek” miatti eltérés tehát jogszabály alapján elfogadható, amennyiben az eltérést az üzemeltető működési sajátosságai okozzák és az eltérés mértéke e működési sajátosságokhoz igazodik.
A Pénztárgép rendelet 4. számú mellékletének 6.5. pontja szerint pénzmozgás bizonylattal kell kísérni minden olyan tranzakciót, ami nem értékesítéshez, illetve sztornó vagy visszáru bizonylat kibocsátásához kötődik, de módosítja a fióktartalmat (ideértve a bankkártyás befizetéseket, illetve a bankszámlára utalással teljesített kifizetések egyenlegét is). Ugyancsak pénzmozgás bizonylatot kell kibocsátani, ha egy korábban rögzített bizonylaton a fizetési eszközök téves rögzítése folytán a fióktartalom összetételének módosítása szükséges. A pénzmozgás bizonylat bejegyzés azonosító: PMN (gyakorló üzemmódban: PMT). A pénzmozgás bizonylat adóügyi bizonylatnak minősül a Pénztárgép rendelet 67. § 2. pontja alapján.
A pénzmozgás bizonylat kiállításával lehet tehát biztosítani, hogy a korábban rögzített bizonylaton feltüntetett fizetési mód korrigálásra kerüljön, ezzel biztosítva a fióktartalommal való egyezőséget.
Tekintettel arra, hogy ezt a bizonylatot valószínűleg csak a futár üzletbe történő visszatérése után tudják kiállítani, melyet ekkor értelemszerűen már nem áll módjukban a vevő részére fizikálisan eljuttatni, ezért érdemes a vevők figyelmét arra felhívni, hogy a kézbesítéskor megkapott nyugta az eredetileg megadott fizetési módot fogja tartalmazni.
NEMZETI ADÓ- ÉS VÁMHIVATAL
Tájékoztatási Igazgatósága
Észak-budapesti Tájékoztatási Osztály