Napjaink rohanó világában egyre kevesebb figyelmet szentelnek az emberek a megfelelő illem betartására. Azonban ha valaki emiatt nem megfelelően viselkedik, bizony összesúgnak a háta mögött. Ezért is fontos, hogy alapvető tudással rendelkezzünk, ezzel elkerülve a megbélyegzést. A hölgyeket előre engedjük, lesegítjük a kabátjukat, mindig pontosan érkezünk a megbeszélésekre, de mi a helyzet az étkezéssel és az italfogyasztással? Az italokat hogyan kortyolgassuk, a különböző ételekhez mit rendeljünk, és az egyes alkalmakkor mit illik fogyasztani? Hogyan kell illedelmesen viselkedni, és a fogásokat elfogyasztani a terített asztalnál? Cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ!
Ital etikett
Annyit természetesen mindenki tud, hogy Magyarországon sörrel nem illik koccintani, ugyanis Haynau osztrák hadvezér az aradi vértanúk kivégzését ily módon köszöntötte. És talán az sem meglepő tény, hogy Franciaországban és Olaszországban is a bort szinte bűn vízzel felönteni, fröccsöt inni. Viszont ezeken kívül más, kevésbé elterjedt szabályok érvényesek az italfogyasztásra:
Az étkezés elején gyakran úgynevezett aperitifet szolgálnak fel étvágygerjesztőként, a magyaroknál ilyen a pálinka, de ez lehet egy pohár száraz fehérbor, száraz vermut, valamilyen koktél vagy üdítőital, ásványvíz. Az édes likőrök nem tartoznak ide, ezért tiltólistás ilyet rendelni. Természetesen az sem mindegy, hogy ezután milyen ételt fogyasztunk: az előételhez és a fehér húsokhoz fehérbort rendeljünk, a nehezebb főfogásokhoz, vörös húshoz vörösbort, a rozé pedig minden ételhez megy. Ha azonban sört kérünk az étel mellé, tanácsos amellett maradni, ugyanis a sört nem szokás más italokkal keverni.
Hasonló szabályok érvényesek a különböző alkalmakra is: ünnepnapok alkalmával a régebbi évjáratú borokat szolgáljuk fel, a mindennapi feszültség levezetésére karakteres fehérbort fogyasszunk, üzleti tárgyalásokon pedig a könnyű rozé borok az elegánsak.
Étel etikett
A jó modor elengedhetetlen része a helyes étkezés és viselkedés a terített asztalnál. Miután helyet foglaltunk, ügyeljünk arra, hogy könyökünket szorosan az oldalunk mellett tartsuk. Étkezés közben a bal kezet illetlen az ölünkben tartani, ezért tenyérrel lefelé az asztalon pihentessük. Az étkezés során, mielőtt a poharunkból kortyolnánk, előtte meg kell törölnünk az ajkunkat a szalvétával. Az evőeszközök használatára is gondosan ügyelnünk kell:
Mindezeken kívül pedig a kenyeret két kézzel az asztal fölött törjük el, és falatonként a kezünkkel helyezzük a szánkba.
Ha megfogadja jó tanácsainkat, és alkalmazza ezeket az egyszerűen megjegyezhető illemszabályokat, biztosan nem okoz csalódást vendégeinek és társainak.